MANNA PRO Bite-Size Nuggets Apple Flavored Horse Training Treats, 1-lb bag - Chewy.com

Manna Pro Bite-Size Nuggets Apple Flavored Horse Training Treats

By Manna Pro
Rated 4.6818 out of 5 stars
Size

New Customers Only: Spend 49+ Get $20 off + Free Shipping with code: NEWCHEWY

See Details for instructions to redeem.
$4.88Chewy Price
List:
$5.99Chewy Price
Save
$1.11
(19%)
$4.64Autoship Price
Autoship (Save an extra 5%)

Why Autoship?

  • Save 5% on all future Autoship orders
  • Set your schedule based on your pet's needs
  • No fees, no commitments - skip, change or cancel anytime.

Temporarily Out of Stock
Get notified when this item is back in stock.




About This Item

Details

  • Small enough to fit in your pocket for treating at home or on-the-go.
  • These scrumptious treats make a great gift for the mane man in your life!
  • Each treat contains added vitamins and minerals to support your horse’s overall health.
  • Pocket-sized horse treats are great for rewarding, training, stretching and pampering.
  • No horse can resist this treats’ lip-smacking apple flavor!

See More

Nutritional Information

Feeding Instructions



Questions & Answers

2 Customer Questions


What is the NSC value for these treats. How much sugar and starch please
Answer by ChewyFeb 24, 2021
The NSC value for these treats is 20%, ESC (sugar) is 5% and Starch content is 15%.

can these be feed to rabbits?
Answer by ChewyMay 02, 2021
These treats are specifically formulated for horses.

ReviewsWrite a Review

4.7
Rated 4.6818 out of 5 stars
44 Ratings
100%
Would recommend to a friend
1
2.2727
2%
2
2.2727
2%
3
4.5455
5%
4
6.8182
7%
5
84.0909
84%

44 Customer Reviews



Rated 5 out of 5 stars
By Ray on Apr 25, 2023

Apple Nuggets training treats

Got these for my minni mule as I work with her. She loves them and so do the goats we have. I will continue to by them and will try other flavors in the future.


Rated 5 out of 5 stars
By DebD on Jan 29, 2023

My horse loves these!

She was addicted to the Flax biscuits but when they were sold out I tried these. When I got the Apple Nuggets, I still had a few flax snacks left and I let her choose which one she preferred. She chose these! Of course, she still loves Flax snacks, but these are her favorite!


Rated 5 out of 5 stars
By Chewers on May 12, 2023

Horses love these!

Haven’t had a horse turn these down yet! They love them!


Rated 5 out of 5 stars
By sheribaz on Nov 22, 2022

Horse loves 'em

i have a horse who doesn't like carrots, so i chop up apples to bring out each time. but that gets expensive! these are perfect. he loves them, they're easy to dispense from the bag, not messy, and the perfect bite sizes. and as always, chewy ships LIGHTNING-fast, which is the way to my heart. i am a very happy customer. and my horse is, too!


Rated 5 out of 5 stars
By Mulegirl on Dec 16, 2022

She loves them!

I look or treats without sugar in the list of ingredients, and I have found a few that I buy regularly. This product is one of them. These contain vitamins and minerals, too. I'm happy that Chewy carries them! My mule loves them!


Rated 5 out of 5 stars
By STEVEN on Jan 12, 2023

Great product and good price!

Our horses lOVE these treats and Chewy provides them a little cheaper than local stores. Plus they deliver to our door! Some flavors are short in stock though.


Rated 5 out of 5 stars
By heatherandthedogs on Jan 18, 2023

Horses loved them

Not a complaint to be had! The horses loved them!


Rated 5 out of 5 stars
By emarway on Dec 19, 2022

Very good treat

My dog loved loved these, she ate them right away


Rated 4 out of 5 stars
By Rocky1Alyce on Jul 1, 2022

Good treats for price

My horse used to love these but for some reason he seems to dislike them now. I’m not sure why maybe they changed their ingredients?


Rated 4 out of 5 stars
By Leslie on May 1, 2022

Too Expensive

Love the treats for my horse, but the bag size was so deceptive on this packaging. They showed package that is 4 lb. size not the one lb. bag I received. The 4lb bag sells for $7.99 and they sent me 1 lb. bag for $3.99. Way too expensive.