Not shopping in the U.S. or plan on shipping to a Canadian address?
Continue to Canada siteNot shopping in the U.S. or plan on shipping to a Canadian address?
Continue to Canada siteNature's Logic Beef Pizzle Treats are made from only all-natural, Midwest beef sources and cattle-graded USDA Prime. These delicious treats are great for carnivore-appropriate recreational chewing and for promoting good dental hygiene. Plus, they’re made in the USA without potatoes, peas, lentils, wheat, corn, rice, soy, potato or chemically synthesized vitamins, minerals, trace nutrients, carrageenan, guar gum or xanthan gum.
Item Number | 77788 |
---|---|
Dimensions | 12 x 1 inches |
Season | N/A |
Made In | United States |
Sourced From | United States |
Shop Conscious | Natural |
Lifestage | Adult |
Breed Size | Small Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All Breeds |
Food Form | Treats |
Special Diet | Chicken-Free, Natural |
Please provide plenty of fresh water when giving any chew or treat. Because this is a natural treat, its sizing, color and appearance may vary this is normal. You may also notice a natural scent and oil while your pal chews; this natural oil may stain your furniture, carpeting or other surfaces. To prevent injury and choking hazard, please watch your pet while they enjoy this treat and be sure to choose the appropriate size chew. If this product splinters or develops sharp edges, throw it away immediately for your pet's safety.
Beef Pizzle.
Nature’s Logic Canine Beef Pizzle Treat is intended for intermittent or supplemental feeding only.
Save Extra 50% Off at Checkout With Code: HOLIDAY50
Save Extra 50% Off at Checkout With Code: HOLIDAY50
Save Extra 50% Off at Checkout With Code: HOLIDAY50
Save Extra 50% Off at Checkout With Code: HOLIDAY50
Save Extra 50% Off at Checkout With Code: HOLIDAY50
Customer Rating | Rated 4 out of 5 stars 17 | — | — | — | — |
Price Per Unit | $104.99/lbChewy Price | $6.00/eaChewy Price | $14.17/eaChewy Price | $11.67/eaChewy Price | $1.90/eaChewy Price |
Price | $104.99Chewy Price | $59.99Chewy Price | $84.99Chewy Price | $69.99Chewy Price | $94.99Chewy Price |
Autoship | $99.74Chewy Price | $56.99Chewy Price | $80.74Chewy Price | $66.49Chewy Price | $90.24Chewy Price |
Lifestage | Adult | Adult | Adult | Adult | Adult |
Breed Size | Small Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All Breeds | Medium Breeds, Large Breeds | Large Breeds, Giant Breeds | Medium Breeds, Large Breeds | Small Breeds, Medium Breeds, Large Breeds |
Food Flavor | Meat, Beef | Meat, Beef | Meat, Beef | Meat, Beef | Meat, Beef |
Food Form | Treats | Treats | Treats | Treats | Treats |
Health Feature | Dental & Breath Care | Vitamins & Minerals | Vitamins & Minerals | Vitamins & Minerals | Dental & Breath Care, Digestive Health, Eye Care |
Top Ingredients | Beef Pizzle. | 100% Beef Pizzle. | 100% Beef Pizzle. | 100% Beef Pizzle. | 100% Beef Pizzle |
Special Diet | Chicken-Free, Natural | High-Protein, Rawhide-Free, Natural | High-Protein, Rawhide-Free, Natural | High-Protein, Rawhide-Free, Natural | High-Protein, Limited Ingredient Diet, Rawhide-Free, Low Fat, Natural |
I spent well over 2x if not 3x on these bullies. They last less than a few minutes. Most Bullies last 20-30 mins. These last maybe 5mins. Very disappointed in the lack of value.
Wow! My dog loves these. Just was about to order more. Not at almost $100 !
Recommend with reservation. My dogs love these, I cut in half for the little one but, only 10 in my last bag. That is insanely expensive in my opinion. Not noticeably larger, nor did it take her longer than usual to go thru them. I will no longer take my chances on this product. Would rather pay by the stick than by the weight. Removed from auto ship.
Both of my dogs enjoy these treats quite a bit, and it was a little pricey but I figured it was worth it. Now I see that the price has doubled. Both of my dogs will have to get a job so that we can all pitch in should we choose to buy them in the future. Now what can I find for them?
I have been autoshipping this product for a few weeks. On autoship, with the 5% savings the 1 LB bag was $44 and change. I guess a little expensive, but my pups are worth it. I JUST HAPPENED to check on my autoship going out next week and this same 1 LB bag is now $96.60 before the 5% autoship savings. SERIOUSLY??! My pups, like almost everyone's here, love these. They are pizzles, not to be confused with bully sticks which are much denser and harder than these beef pizzle sticks. My lab/golden mix would swallow those bully sticks whole; not good for his stomach or his poop-poops. These he chews really good. That's why I like these so much. At $100 bucks a pop, I'm going to have to try to find something else that is comparable.
These are really long, I broke them half so they would last a little longer. They are also on the thin side. My puppy loves them though!
My two labradoodles love these, yet they disappear way too fast! More crunchy than chewy, they are demolished in minutes, rather than chewed and savored. I am disappointed only that they do not last longer. I had hoped that the longer length would mean a longer-lasting treat. Regrettably, not so. The treats are possible to cut and break in half, though, to make the batch last longer.