I and Love and You Beef Booyah and Lambarama Stew Grain-Free Combo Pack Canned Dog Food, 13-oz, case of 6

By I and Love and You
Rated 4.1 out of 5 stars
Slide 1 of 10
I and Love and You Beef Booyah and Lambarama Stew Grain-Free Combo Pack Canned Dog Food, 13-oz, case of 6 slide 1 of 10
Slide 1 of 10
I and Love and You Beef Booyah and Lambarama Stew Grain-Free Combo Pack Canned Dog Food, 13-oz, case of 6 slide 1 of 10
$17.04Chewy Price
List:
$17.99Chewy Price
Save
$0.95
(5%)
$16.19Autoship Price
Autoship (Save an extra 5%)
Choose Autoship at checkout for regular deliveries.

Why Autoship?

  • FREE access to chat with licensed vets 7 days a week.
  • Save 5% on all future Autoship orders.
  • No fees, no commitments - cancel Autoship anytime.

In Stock
FREE 1-3 day shipping over $49



Frequently Bought Together

Frequently Bought Together
Rated 4.1 out of 5 stars
40
$17.04Chewy Price
Frequently Bought Together
Rated 4.4 out of 5 stars
60
$17.49Chewy Price
Frequently Bought Together
Rated 4.2308 out of 5 stars
39
$17.49Chewy Price
Total Price: $0.00

About This Item

  • Combo pack includes two delicious recipes with beef or lamb morsels in a savory veggie stew.
  • Made with real beef or lamb as the first ingredient with a hearty blend of fruits and vegetables.
  • Provides a complete and balanced diet for dogs of all ages and enhanced with vitamins, minerals, amino acids, and salmon oil.
  • Each can is a complete meal on its own or a delectable dry food topper for picky eaters.
  • Made in the USA with no grain, gluten, wheat, soy, carrageenan, or artificial flavors, colors or preservatives.
Play Video: Learn More About I and Love and You From Our Team of Experts
Learn More About I and Love and You From Our Team of Experts

Compare Similar Items

Customer Rating
Rated 4.1 out of 5 stars
40
Rated 4.4 out of 5 stars
60
Rated 4.2308 out of 5 stars
39
Rated 4.6966 out of 5 stars
145
Rated 4.5863 out of 5 stars
249
Price
$17.04Chewy Price
$17.49Chewy Price
$17.49Chewy Price
$19.89Chewy Price
$21.00Chewy Price
Autoship
$16.19Chewy Price
$16.62Chewy Price
$16.62Chewy Price
$18.90Chewy Price
$19.95Chewy Price
Top IngredientsBeef Booyah: Beef, Beef Broth, Vegetable Broth...Beef Booyah: Beef, Beef Broth, Vegetable Broth...Cluckin Good: Chicken, Chicken Broth, Vegetable Broth...Chicken: Chicken, Chicken Broth, Liver...Salmon: Cod, Chicken, Fish Broth...
Breed SizeSmall Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All BreedsSmall Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All BreedsSmall Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All BreedsSmall Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All BreedsSmall Breeds, Medium Breeds, Large Breeds, All Breeds
Food FlavorBeef, Lamb, MeatBeef, Venison, MeatChicken, Turkey, PoultryChicken, Beef, Poultry, MeatChicken, Beef, Salmon, Poultry, Meat, Seafood & Fish
Special DietGrain-Free, No Corn No Wheat No Soy, High-Protein, Chicken-FreeGrain-Free, No Corn No Wheat No Soy, High-Protein, Chicken-FreeNo Corn No Wheat No Soy, Grain-Free, High-ProteinGluten Free, Grain-Free, High-ProteinGrain-Free, High-Protein, Sensitive Digestion
Health FeatureN/AN/AN/AN/ASensitive Skin, Digestive Health, Itch & Redness Remedy...
Packaging TypeCanCanCanCan, Variety PackCan, Variety Pack

Questions & Answers

2 Customer Questions


What is the "natural flavor" listed under ingredients for both products?
Answer by ChewyJan 27, 2021
The natural flavors in the wet dog food is dextrose.

Where is this food made?
Answer by ChewyMar 29, 2021
This canned dog food is made in the USA.

ReviewsWrite a Review

4.1
Rated 4.1 out of 5 stars
40 Reviews
85%
Would recommend to a friend
1
12.5
13%
2
5
5%
3
7.5
8%
4
10
10%
5
65
65%

40 Customer Reviews



Rated 4 out of 5 stars
By EjvBrown on Apr 1, 2022

It was a good substitute

Chewy recommended this item when our regular wet dog food wasn't available. My one miniature dachshund liked it, but the other didn't after the second meal. The food is chunky which some dogs like. It was an ok substitute but willnot be ordering it again.


Rated 5 out of 5 stars
By Shamira on Mar 13, 2022

I Recommend This Canned Dog Food

I'm a senior dog and have tried the dry dog food from I and Love and You and gobbled it up every time. This week I tried the canned wet food and it's just as yummy. It says to give 1 1/2 - 2 cans per 15 pounds weight but one can was rich and enough for me and I weigh 30 lbs. The food has good ingredients and I recommend you try it.


Rated 5 out of 5 stars
By tntwo on Feb 21, 2022

The pack ate it and that is great!

My pack's regular food was out of stock and so I had to search for something else I hoped they would eat. I and Love and You was a perfect choice. The pack eats it up and they can be very picky. I serve it with a bit of kibble and cooked chicken or ground beef. So glad to know they are getting good nutrition.


Rated 5 out of 5 stars
By pamspets on Feb 11, 2022
Top 250 Contributor

Gone In A Minute!

Gracie, our rough collie, loves this variety and eats it for her breakfast in just a minute. Her vet wants dogs to consume foods WITH grains and she didn't like any of the ones with grains. I add 2 teaspoons of quick oats to this wet food, and she gets her grain and her favorite food as well.


Rated 4 out of 5 stars
By CassieandTeddysmom on Nov 23, 2021

Beautifully crafted food

I am a dog food snob. With two large dogs, it’s hard to make 100% of their food. Both with IBD And poultry allergies, I rely on some very high quality canned foods. I read all the ingredients, consult Whole Dog Journal, consult Dog Food Advisor, before selection. My dogs like this food. Down side is that they are excellent at sorting out vegetables and leaving them in the bowl. This really deserve 5 stars and I must stick to a pate form, so they eat their veggies.


Rated 5 out of 5 stars
By JRTHiker on Oct 1, 2021

Great food

Our 15 year old Jack is extremely picky and I'd been making his food from scratch for the past 2 years. He's got a sensitive stomach and is prone to some IBS issues. Due to us traveling a lot I was looking for some quality canned food I could feed while on the road and in hotels. He loves this, especially the beef stew. The basic recipe is similar to what I was making from scratch, and I supplement with some cooked white rice and Halo kibble. All his IBS symptoms disappeared. Be warned that the chunks are bigger so if you have an older smaller dog missing some teeth, you might have to chop it up before serving. Also, I was mistakenly underfeeding at first....for a 15 pound Jack, they recommend 1 1/2 cans a day, so be aware you may have to feed more than you think. The basic chunks are well formed and softer but not mushy, and the sauce is a perfect amount, especially if you are mixing in other ingredients. The smell is good even to us humans.


Rated 5 out of 5 stars
By Dogmom on Mar 3, 2022

The good stuff

I mix a 1/4 of a can in for each meal. I like spoiling my doggy.


Rated 5 out of 5 stars
By Gussie on Jan 6, 2022

Chewy is the best!

My dog absolutely loves it and the next day delivery is fantastic!


Rated 5 out of 5 stars
By WJones on May 21, 2021

Perfect For My Pup

My dog had been having digestive issues and very runny bowel movements..occasional vomiting. (TMI?) lol. After some reading and experimenting, I believed he was allergic to chicken. I chose this food because there is no chicken. Good news....everything cleared up. I use 2 tablespoons mixed in with his dry food (which is salmon-based and for sensitive stomachs). But before I mixed, I used this ONLY for two weeks. No more scratching, good bowel movements, no more occasional vomiting, and his mood is even improved. He's much calmer. Poor guy. I think his food was making him irritable. Every dog is different and has different tastes, just like people...but my little rescue/terrier mix loves it. I couldn't be happier with this product.


Rated 5 out of 5 stars
By Suzy on Jul 23, 2021
Top 1000 Contibutor

My dogs love this!

This box of dog food was a hit! They already loved Beef Booyah, but I wanted to try the lamb too as I like to give them a variety and wasn't sure if they love lamb. I will probably buy them a case of lamb as this is a more expensive way to buy it.