Best Peanut Butters for Dogs 2026: According to Reviews | Chewy

How we created this peanut butter list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best peanut butters for dog.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best peanut butters for dogs.

Key peanut butter considerations

Allergen-Free

Ingredients

Nutritional Value

Texture

Our Top Picks

1
Bark Bistro Company Buddy Budder Pumpkin & Cinnamon Peanut Butter Lickable Dog Treats, 17-oz jar
Bark Bistro Company Buddy Budder Pumpkin & Cinnamon Peanut Butter Lickable Dog Treats, 17-oz jar
Bark Bistro Company Buddy Budder Pumpkin & Cinnamon Peanut Butter Lickable Dog Treats, 17-oz jar
Bark Bistro Company Buddy Budder Pumpkin & Cinnamon Peanut Butter Lickable Dog Treats, 17-oz jar
Bark Bistro Company Buddy Budder Pumpkin & Cinnamon Peanut Butter Lickable Dog Treats, 17-oz jar

Bark Bistro Company Buddy Budder Pumpkin & Cinnamon Peanut Butter Lickable Dog Treats, 17-oz jar

Rated 4.5 out of 5 stars
679
$13.99 Chewy Price
($0.83/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.6/5
Excellent

Ingredients

4.6/5
Excellent

Nutritional Value

4.6/5
Excellent

Texture

4.6/5
Excellent

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Dy Roasted Unsalted Peanuts, Air Dried Pumpkin, Dehydrated Pumpkin Powder, Wildflower Honey, Organic Maple

Special Diet

Gluten Free, No Corn No Wheat No Soy, Human-Grade, Non-GMO...
2
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle
KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle

KONG Stuff'N Easy Treat Peanut Butter Recipe, 8-oz bottle

Rated 4.5 out of 5 stars
3,442
$8.96 Chewy Price
($1.12/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.5/5
Great

Ingredients

4.5/5
Great

Nutritional Value

4.5/5
Great

Texture

4.5/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Cheese, Water, Soybean Oil, Whey, Modified Corn Starch

Special Diet

Chicken-Free
3
Woof Pupsicle Pops Refills Chicken & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Chicken & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Chicken & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Chicken & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Chicken & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count

Woof Pupsicle Pops Refills Chicken & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count

Rated 4.6 out of 5 stars
2,559
$14.99 Chewy Price
($2.15/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.2/5
Great

Ingredients

4.4/5
Great

Nutritional Value

4.3/5
Great

Texture

4.4/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

Large Breeds, All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Peanut Butter (Roasted Peanuts), Tapioca Starch, Chicken Plasma, Beef Tallow, Vegetable Glycerin

Special Diet

Pea-Free, Molasses-Free, High-Protein, Limited Ingredient Diet...
4
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count
Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count

Milk-Bone Jif Natural Peanut Butter Spread Lickable Dog Treat, 5-oz pouch, 4 count

Rated 4.8 out of 5 stars
30
$14.98 Chewy Price
($0.75/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.7/5
Excellent

Ingredients

4.8/5
Excellent

Nutritional Value

4.7/5
Excellent

Texture

4.6/5
Excellent

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages

Top Ingredients

Peanuts, Sugar, Palm Oil, Salt, Molasses

Food Flavor

Peanut Butter
5
Woof Pupsicle Pops Refills Beef & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Beef & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Beef & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Beef & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Beef & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count

Woof Pupsicle Pops Refills Beef & Peanut Butter Grain-Free Lickable Dog Treats, Large, 7 count

Rated 4.5 out of 5 stars
1,983
$14.99 Chewy Price
($2.15/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.2/5
Great

Ingredients

4.4/5
Great

Nutritional Value

4.2/5
Great

Texture

4.3/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

Medium Breeds, Large Breeds, All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Peanut Butter (Roasted Peanuts), Tapioca Starch, Beef Plasma, Beef Tallow, Vegetable Glycerin

Special Diet

Pea-Free, Molasses-Free, Chicken-Free, High-Protein...
6
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag
West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag

West Paw Peanut Butter & Banana Creamy GMO-Free Lickable Dog Treats, 6.2-oz bag

Rated 4.6 out of 5 stars
67
$10.95 Chewy Price
($1.77/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.2/5
Great

Ingredients

4.4/5
Great

Nutritional Value

4.4/5
Great

Texture

4.3/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Peanuts, Banana Powder, Sunflower Lecithin

Special Diet

Non-GMO
7
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large
Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large

Woof Starter Pack Chicken & Peanut Butter Flavored Treats, Silicone Mold & Pupsicle Dog Toy, Large

Rated 4.5 out of 5 stars
855
$40.99 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.4/5
Great

Ingredients

4.3/5
Great

Nutritional Value

4.3/5
Great

Texture

4.3/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

Small Breeds, Large Breeds, All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Peanut Butter (Roasted Peanuts), Tapioca Starch, Chicken Plasma, Beef Tallow, Vegetable Glycerin

Material

Silicone
8
Bark Bistro Company Buddy Budder Peanut Butter 6 Mixed Flavor Squeeze Lickable Dog Treat, 4-oz pouch
Bark Bistro Company Buddy Budder Peanut Butter 6 Mixed Flavor Squeeze Lickable Dog Treat, 4-oz pouch
Bark Bistro Company Buddy Budder Peanut Butter 6 Mixed Flavor Squeeze Lickable Dog Treat, 4-oz pouch
Bark Bistro Company Buddy Budder Peanut Butter 6 Mixed Flavor Squeeze Lickable Dog Treat, 4-oz pouch
Bark Bistro Company Buddy Budder Peanut Butter 6 Mixed Flavor Squeeze Lickable Dog Treat, 4-oz pouch

Bark Bistro Company Buddy Budder Peanut Butter 6 Mixed Flavor Squeeze Lickable Dog Treat, 4-oz pouch

Rated 4.4 out of 5 stars
232
$30.00 Chewy Price
($7.50/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.5/5
Great

Ingredients

4.5/5
Great

Nutritional Value

4.6/5
Excellent

Texture

4.5/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Pumpkin Pup - Peanuts, Pumpkin, Honey. Superberry Snoot - Peanuts, Berries, Honey. Ruff Ruff Raw - Peanuts

Special Diet

Gluten Free, Natural
9
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar
Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar

Pawfect All Natural Peanut Butter with Banana & Flaxseeds Grain-Free Food Topper & Lickable Dog Treat, 9.7-oz jar

Rated 4.2 out of 5 stars
60
$6.00 Chewy Price
($0.62/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.5/5
Great

Ingredients

4.5/5
Great

Nutritional Value

4.5/5
Great

Texture

4.5/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Peanuts, Banana and Flaxseeds

Special Diet

Human-Grade, Natural, High-Protein, Grain-Free
10
Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count
Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count

Woof Pupsicle Pops Refills Peanut Butter Birthday Lickable Dog Treats, Large, 7 count

Rated 4.5 out of 5 stars
860
$14.99 Chewy Price
($2.15/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Allergen-Free

4.1/5
Great

Ingredients

4.3/5
Great

Nutritional Value

4.3/5
Great

Texture

4.3/5
Great

Is this peanut butter right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages

Top Ingredients

Peanut Butter, Tapioca Starch, Tapioca Syrup, Beef Tallow, Goat Milk Powder

Special Diet

Pea-Free, Chicken-Free