Best Guinea Pig Supplies & Accessories 2026: According to Reviews | Chewy

Best Accessories For Guinea Pigs

How we created this guinea pig supplies & accessory list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best guinea pig supplies & accessory.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best guinea pig supplies & accessories.

Key guinea pig supplies & accessory considerations

Comfort

Durability

Functionality

Health Benefits

Our Top Picks

1
Oxbow Simple Rewards Oven Baked with Apple & Banana Small Animal Treats, 3-oz bag
Oxbow Simple Rewards Oven Baked with Apple & Banana Small Animal Treats, 3-oz bag
Oxbow Simple Rewards Oven Baked with Apple & Banana Small Animal Treats, 3-oz bag
Oxbow Simple Rewards Oven Baked with Apple & Banana Small Animal Treats, 3-oz bag

Oxbow Simple Rewards Oven Baked with Apple & Banana Small Animal Treats, 3-oz bag

Rated 4.6 out of 5 stars
1,766
$3.48 Chewy Price
($1.16/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.5/5
Great

Functionality

4.5/5
Great

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Top Ingredients

Timothy Grass, Oat Groat Flour, Barley Flour, Cane Molasses, Dried Apples

Food Flavor

Apple, Fruits & Vegetables

Food Form

Treats, Dried Fruits

Small Pet Type

Rabbit, Guinea Pig, Chinchilla, Gerbil...
2
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag
Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag

Kaytee Baked Apple Timothy Biscuit Small Animal Treats, 4-oz bag

Rated 4.7 out of 5 stars
2,299
$3.79 Chewy Price
($0.95/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.5/5
Great

Functionality

4.6/5
Excellent

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Top Ingredients

Wheat Flour, Sun-Cured Timothy Grass Hay, Soy Oil, Dehydrated Apples, Flaxseed

Food Flavor

Apple, Hay, Fruits & Vegetables

Food Form

Treats, Wafers

Health Feature

Digestive Health
3
Frisco Nail Clippers for Cats & Small Dogs
Frisco Nail Clippers for Cats & Small Dogs
Frisco Nail Clippers for Cats & Small Dogs
Frisco Nail Clippers for Cats & Small Dogs
Frisco Nail Clippers for Cats & Small Dogs

Frisco Nail Clippers for Cats & Small Dogs

Rated 4.6 out of 5 stars
3,216
$4.99 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.4/5
Great

Durability

4.6/5
Excellent

Functionality

4.5/5
Great

Health Benefits

4.5/5
Great

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Breed Size

Small Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Material

Stainless Steel, Plastic, Steel, Rubber...

Bird Type

Budgie, African Grey, Cockatiel, Cockatoo...
4
Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle
Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle
Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle
Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle
Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle
Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle

Vetericyn Plus Antimicrobial Wound Care Spray for Dogs, Cats, Horses, Birds & Small Pets, 3-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
1,476
$15.99 Chewy Price
($5.33/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.5/5
Great

Durability

4.4/5
Great

Functionality

4.6/5
Excellent

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Breed Size

Small Breeds, All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Active: Hypochlorous Acid (HOCl) (0.0120%). Inactive: Electrolyzed Water (H20), Sodium Chloride (NaCl), Phosphates, Sodium Hypochlorite (NaOCl)

Health Feature

Anti-Fungal / Anti-Bacterial, Itch & Redness Remedy, First Aid
5
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L
Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L

Carefresh Small Animal Bedding, Natural, 60-L

Rated 4.4 out of 5 stars
1,487
$18.99 Chewy Price
($0.32/l)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.6/5
Excellent

Durability

4.4/5
Great

Functionality

4.5/5
Great

Health Benefits

4.4/5
Great

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Litter & Bedding Type

Paper

Litter Feature

Eco-Friendly

Small Pet Type

Rabbit, Guinea Pig, Chinchilla, Gerbil...
6
Science Selective Naturals Meadow Loops Rabbit Treats, 2.8-oz bag, case of 4
Science Selective Naturals Meadow Loops Rabbit Treats, 2.8-oz bag, case of 4
Science Selective Naturals Meadow Loops Rabbit Treats, 2.8-oz bag, case of 4
Science Selective Naturals Meadow Loops Rabbit Treats, 2.8-oz bag, case of 4

Science Selective Naturals Meadow Loops Rabbit Treats, 2.8-oz bag, case of 4

Rated 4.9 out of 5 stars
267
$17.50 Chewy Price
($1.57/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.5/5
Great

Functionality

4.7/5
Excellent

Health Benefits

4.9/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Top Ingredients

Wheat Flour, Ground Timothy Grass Hay, Ground Alfalfa Hay, Ground Dried Locust Beans, Ground Peas

Special Diet

Molasses-Free, Natural

Food Flavor

Hay

Food Form

Treats, Flowers & Herbs
7
PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe
PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe
PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe
PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe
PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe
PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe

PetAg Bene-Bac Plus Pet Gel FOS & Probiotics for Dogs, Cats, Exotic & Wildlife Mammals, 15-g syringe

Rated 4.8 out of 5 stars
529
$12.95 Chewy Price
($0.87/g)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.6/5
Excellent

Durability

4.6/5
Excellent

Functionality

4.8/5
Excellent

Health Benefits

4.8/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Breed Size

Small Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Sunflower Oil, Silicon Dioxide, Sucrose, Fructooligosaccharide, Dried Lactobacillus Casei Fermentation Product

Special Diet

Plant Based
8
Sweet Meadow Farm Dried Papaya Small Pet & Bird Treats, 9-oz bag
Sweet Meadow Farm Dried Papaya Small Pet & Bird Treats, 9-oz bag
Sweet Meadow Farm Dried Papaya Small Pet & Bird Treats, 9-oz bag
Sweet Meadow Farm Dried Papaya Small Pet & Bird Treats, 9-oz bag
Sweet Meadow Farm Dried Papaya Small Pet & Bird Treats, 9-oz bag

Sweet Meadow Farm Dried Papaya Small Pet & Bird Treats, 9-oz bag

Rated 4.7 out of 5 stars
281
$6.99 Chewy Price
($0.78/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.7/5
Excellent

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Top Ingredient

Dried Papaya

Special Diet

Natural

Food Flavor

Fruits & Vegetables

Food Form

Treats, Dried Fruits
9
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz
Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz

Higgins Sunburst Veggie Stix Gourmet Treats for Guinea Pigs, Rabbits & Chinchillas, 4-oz

Rated 4.5 out of 5 stars
833
$3.99 Chewy Price
($1.00/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.4/5
Great

Durability

4.4/5
Great

Functionality

4.4/5
Great

Health Benefits

4.4/5
Great

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Top Ingredients

Ground Corn, Ground Wheat, Alfalfa Meal, Ground Carrots, Ground Beets

Special Diet

High Fiber

Food Flavor

Fruits & Vegetables

Food Form

Treats, Dried Veggies
10
Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag
Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag
Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag
Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag
Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag
Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag

Vitakraft Crunchy Alfalfa Nibble Rings Rabbit, Guinea Pig, Hamster & Small Animal Treat, 10.6-0z bag

Rated 4.7 out of 5 stars
551
$5.98 Chewy Price
($0.57/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.6/5
Excellent

Functionality

4.7/5
Excellent

Health Benefits

4.6/5
Excellent

Is this guinea pig supplies & accessory right for my pet?

Top Ingredients

Ground Corn, Dehydrated Alfalfa Meal, Ground Oat Groats, Ground Wheat, Dehulled Soybean Meal

Special Diet

Natural

Food Flavor

Hay

Food Form

Treats