Best Goat Feeds 2026: According to Reviews | Chewy

Feeding goats involves more than simply filling a trough each day. Different goats may have different nutritional needs based on growth, milk production, activity level, and access to pasture or forage. Finding something that's tasty and easy to digest is also important. From complete feeds to grain blends and pelleted formulas, the right goat feed can help support your herd's health as part of a balanced feeding routine.

Our Top Picks

How we created this goat feed list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best goat feed.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best goat feeds.

Key goat feed considerations

Digestibility

Health Benefits

Nutritional Content

Palatability

1
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag

Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag

Rated 4.7 out of 5 stars
302
$30.99 Chewy Price
($1.04/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.5/5
Great

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Nutritional Content

4.6/5
Excellent

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Cracked Corn, Shredded Beet Pulp, Steam Rolled Barley, Black Oil Sunflower Seeds, Dehydrated Carrots

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Textured
2
Nutrena Country Feeds 17% Textured Goat Feed, 50-lb bag
Nutrena Country Feeds 17% Textured Goat Feed, 50-lb bag

Nutrena Country Feeds 17% Textured Goat Feed, 50-lb bag

Rated 4.8 out of 5 stars
155
$19.99 Chewy Price
($0.40/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.5/5
Great

Health Benefits

4.8/5
Excellent

Nutritional Content

4.7/5
Excellent

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Grain Products, Plant Protein Products, Processed Grain By -Products, Molasses Products, Calcium Carbonate

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Textured
3
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag

Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag

Rated 4.6 out of 5 stars
283
$60.00 Chewy Price
($1.50/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.5/5
Great

Health Benefits

4.6/5
Excellent

Nutritional Content

4.5/5
Great

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Top Ingredients

Alfalfa Hay Pellets, Timothy Hay Pellets, Chopped Mixed Hay, Rice Bran Oil, Shelled Sunflower Seeds

Special Diet

Gluten Free, Low Glycemic, No Corn No Wheat No Soy, No Artificial Colorants...

Food Flavor

Fruits & Vegetables

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Goat, Poultry...
4
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag
Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag

Dr. Pol Healthy Balance Alfalfa Recipe Goat Feed, 40-lb bag

Rated 4.6 out of 5 stars
207
$32.99 Chewy Price
($0.83/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.5/5
Great

Health Benefits

4.6/5
Excellent

Nutritional Content

4.7/5
Excellent

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Dehydrated Alfalfa meal, Ground Corn, Wheat Middlings, Soybean Hulls, Whole Oats

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Extruded, Feed
5
Sunglo Complete Textured Show Lamb Feed, 50-lb bag
Sunglo Complete Textured Show Lamb Feed, 50-lb bag
Sunglo Complete Textured Show Lamb Feed, 50-lb bag

Sunglo Complete Textured Show Lamb Feed, 50-lb bag

Rated 4.7 out of 5 stars
72
$21.99 Chewy Price
($0.44/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.6/5
Excellent

Health Benefits

4.6/5
Excellent

Nutritional Content

4.6/5
Excellent

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Whole Oats, Wheat Middlings, Dehulled Soybean Meal, Cracked Corn, Cottonseed Hulls (Not More Than 11.5%)

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Textured, Feed
6
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag
Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag

Manna Pro Licorice Flavor Goat Treats, 6-lb bag

Rated 4.8 out of 5 stars
107
$8.46 Chewy Price
($1.41/lb)

Our ratings

Digestibility

4.5/5
Great

Health Benefits

4.8/5
Excellent

Nutritional Content

4.6/5
Excellent

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Lifestage

Adult

Top Ingredients

Wheat Middlings, Dehydrated Alfafa Meal, Soybean Hulls (15%), Sunflower Meal, Cane Molasses

Food Flavor

Goat

Farm Animal Type

Goat
7
Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag
Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag
Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag
Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag
Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag
Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag

Purina Animal Nutrition Purina Goat Grower 16 Plus Up DQ.0015 Pellets Goat Feed, 50-lb bag

Rated 5 out of 5 stars
25
$23.49 Chewy Price
($0.47/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.7/5
Excellent

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Nutritional Content

4.8/5
Excellent

Palatability

4.6/5
Excellent

Is this goat feed right for my pet?

Top Ingredients

Wheat Middlings, Ground Soybean Hulls, Canola Meal, Oat Hulls, Calcium Carbonate

Special Diet

Medicated

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Pellets, Feed
8
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag
Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag

Stabul 1 Equine Diets Fenugreek Low Sugar, Low Starch Horse Feed, 40-lb bag

Rated 4.7 out of 5 stars
105
$32.99 Chewy Price
($0.83/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.7/5
Excellent

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Nutritional Content

4.7/5
Excellent

Palatability

4.5/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Top Ingredients

Soybean Hulls, Dried Beet Pulp, Flaxseed, Soybean Meal, Corn Distillers Dried Grains with Solubles

Special Diet

Molasses-Free, High Fiber, Low Starch, Low Sugar

Food Flavor

Herbs & Spices

Farm Animal Type

Horse, Livestock, Cattle, Pig...
9
Nutrena Country Feeds 16% Pellet Goat Feed, 50-lb bag
Nutrena Country Feeds 16% Pellet Goat Feed, 50-lb bag

Nutrena Country Feeds 16% Pellet Goat Feed, 50-lb bag

Rated 4.7 out of 5 stars
149
$18.99 Chewy Price
($0.38/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.6/5
Excellent

Health Benefits

4.7/5
Excellent

Nutritional Content

4.6/5
Excellent

Palatability

4.4/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Processed Grain By-Products, Roughage Products, Grain Products, Molasses Products, Plant Protein Products

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Pellets
10
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag
Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag

Sweet Country Feeds 14% Protein All-Stock Feed Non-GMO Farm Animal & Horse Feed, 50-lb bag

Rated 4.6 out of 5 stars
53
$26.99 Chewy Price
($0.54/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Digestibility

4.3/5
Great

Health Benefits

4.5/5
Great

Nutritional Content

4.6/5
Excellent

Palatability

4.4/5
Great

Is this goat feed right for my pet?

Top Ingredients

Wheat Middlings, Dehydrated Alfalfa Meal, Ground Flaxseed, Cane Molasses, Salt

Special Diet

Soy Free, Non-GMO

Food Flavor

Fruits & Vegetables

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Goat, Sheep