Best Supplies for Goats 2026: According to Reviews | Chewy

Best Supplies For Goats

How we created this supply list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best supplies for goat.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best supplies for goats.

Key supply considerations

Comfort

Durability

Functionality

Safety

Our Top Picks

1
Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb
Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb

Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb

Rated 4.8 out of 5 stars
1,356
$6.99 Chewy Price
($1.59/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.6/5
Excellent

Safety

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredient

Himalayan Salt

Special Diet

Natural

Food Flavor

Salt, Herbs & Spices

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Goat, Llama & Alpaca...
2
Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle
Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle

Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
644
$27.99 Chewy Price
($1.75/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.7/5
Excellent

Safety

4.7/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Cyclomethicone, Dimethicone, Panthenol, Hydrolyzed Silk, Ethylhexy Methoxycinnamate

Farm Animal Type

Horse, Livestock, Cattle, Goat...
3
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag
Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag

Kalmbach Feeds Granola Goat Feed, 30-lb bag

Rated 4.7 out of 5 stars
302
$30.99 Chewy Price
($1.04/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.6/5
Excellent

Durability

4.6/5
Excellent

Functionality

4.7/5
Excellent

Safety

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Cracked Corn, Shredded Beet Pulp, Steam Rolled Barley, Black Oil Sunflower Seeds, Dehydrated Carrots

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Textured
4
Nutrena Country Feeds 17% Textured Goat Feed, 50-lb bag
Nutrena Country Feeds 17% Textured Goat Feed, 50-lb bag

Nutrena Country Feeds 17% Textured Goat Feed, 50-lb bag

Rated 4.8 out of 5 stars
155
$19.99 Chewy Price
($0.40/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.7/5
Excellent

Safety

4.8/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Grain Products, Plant Protein Products, Processed Grain By -Products, Molasses Products, Calcium Carbonate

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Textured
5
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub

AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub

Rated 4.7 out of 5 stars
290
$15.87 Chewy Price
($0.40/serving)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.6/5
Excellent

Durability

4.3/5
Great

Functionality

4.5/5
Great

Safety

4.4/5
Great

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Biotin, d-Biotin, Roughage Products, Calcium Carbonate, and Mineral Oil

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Food Form

Supplement
6
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in

Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in

Rated 4.6 out of 5 stars
743
$1.70 Chewy Price
($1.70/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.5/5
Great

Durability

4.4/5
Great

Functionality

4.4/5
Great

Safety

4.4/5
Great

Is this supply right for my pet?

Material

Synthetic Fabric, Latex

Farm Animal Type

Snake, Horse, Rabbit, Livestock...

Health Feature

First Aid
7
Tuff Stuff Products Feed Pan Farm Animal Feeder, 12-qt, Black
Tuff Stuff Products Feed Pan Farm Animal Feeder, 12-qt, Black

Tuff Stuff Products Feed Pan Farm Animal Feeder, 12-qt, Black

Rated 4.8 out of 5 stars
174
$11.88 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.7/5
Excellent

Safety

4.8/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Cattle, Pig, Goat

Capacity (Max)

12-qt
8
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube

Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube

Rated 4.7 out of 5 stars
255
$25.99 Chewy Price
($13.00/oz)

Our ratings

Comfort

4.5/5
Great

Durability

4.6/5
Excellent

Functionality

4.5/5
Great

Safety

4.5/5
Great

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Purified Water, Manuka Honey, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Stearic Acid, Cetearyl Alcohol

Material

Plastic

Farm Animal Type

Horse, Rabbit, Cattle, Pig...
9
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag
Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag

Manna Pro Goat Mineral Powder Supplement, 8-lb bag

Rated 4.8 out of 5 stars
115
$16.77 Chewy Price
($2.10/lb)

Our ratings

Comfort

4.8/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.6/5
Excellent

Safety

4.7/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Lifestage

Adult

Top Ingredients

Monocalcium Phosphate, Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, Salt, Corn Distillers Dried Grains With Solubles

Farm Animal Type

Goat

Food Form

Supplement
10
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle

Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
159
$15.39 Chewy Price
($0.49/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Comfort

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Functionality

4.8/5
Excellent

Safety

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Water, Dimethicone, Octinoxate, Panthenol, Fragrance

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Health Feature

Sun Protection, Skin & Coat Health