Best Supplies for Cattle 2026: According to Reviews | Chewy

Best Supplies For Cattle

How we created this supply list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best supplies for cattle.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best supplies for cattles.

Key supply considerations

Compatibility

Durability

Ease of Use

Effectiveness

Our Top Picks

1
Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb
Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb

Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb

Rated 4.8 out of 5 stars
1,356
$6.99 Chewy Price
($1.59/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.6/5
Excellent

Durability

4.6/5
Excellent

Ease of Use

4.7/5
Excellent

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredient

Himalayan Salt

Special Diet

Natural

Food Flavor

Salt, Herbs & Spices

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Goat, Llama & Alpaca...
2
Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle
Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle

Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
644
$27.99 Chewy Price
($1.75/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.8/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Ease of Use

4.8/5
Excellent

Effectiveness

4.8/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Cyclomethicone, Dimethicone, Panthenol, Hydrolyzed Silk, Ethylhexy Methoxycinnamate

Farm Animal Type

Horse, Livestock, Cattle, Goat...
3
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in

Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in

Rated 4.6 out of 5 stars
743
$1.70 Chewy Price
($1.70/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.4/5
Great

Durability

4.4/5
Great

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.5/5
Great

Is this supply right for my pet?

Material

Synthetic Fabric, Latex

Farm Animal Type

Snake, Horse, Rabbit, Livestock...

Health Feature

First Aid
4
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub

AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub

Rated 4.7 out of 5 stars
290
$15.87 Chewy Price
($0.40/serving)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.4/5
Great

Durability

4.3/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Effectiveness

4.4/5
Great

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Biotin, d-Biotin, Roughage Products, Calcium Carbonate, and Mineral Oil

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Food Form

Supplement
5
Tuff Stuff Products Feed Pan Farm Animal Feeder, 12-qt, Black
Tuff Stuff Products Feed Pan Farm Animal Feeder, 12-qt, Black

Tuff Stuff Products Feed Pan Farm Animal Feeder, 12-qt, Black

Rated 4.8 out of 5 stars
174
$11.88 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.7/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.7/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Cattle, Pig, Goat

Capacity (Max)

12-qt
6
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube

Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube

Rated 4.7 out of 5 stars
255
$25.99 Chewy Price
($13.00/oz)

Our ratings

Compatibility

4.6/5
Excellent

Durability

4.6/5
Excellent

Ease of Use

4.5/5
Great

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Purified Water, Manuka Honey, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Stearic Acid, Cetearyl Alcohol

Material

Plastic

Farm Animal Type

Horse, Rabbit, Cattle, Pig...
7
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle

Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
290
$8.99 Chewy Price
($0.29/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.5/5
Great

Durability

4.5/5
Great

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.7/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Water/Aqua/Eau, Distearyldimonium Chloride, Stearyl Alcohol, Stearamidopropyl Dimethylamine Lactate, Cetyl Alcohol

Farm Animal Type

Horse, Livestock, Cattle, Goat...

Health Feature

Skin & Coat Health
8
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle

Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
159
$15.39 Chewy Price
($0.49/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.8/5
Excellent

Durability

4.7/5
Excellent

Ease of Use

4.8/5
Excellent

Effectiveness

4.8/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Water, Dimethicone, Octinoxate, Panthenol, Fragrance

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Health Feature

Sun Protection, Skin & Coat Health
9
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag
Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag

Standlee Certified Chopped Straw Bedding for Small Farm Animals & Pets, 25-lb bag

Rated 4.6 out of 5 stars
488
$16.99 Chewy Price
($0.68/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.3/5
Great

Durability

4.4/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Effectiveness

4.3/5
Great

Is this supply right for my pet?

Top Ingredient

Naturally Sun-Cured Premium Barley or Wheat Straw

Farm Animal Type

Cattle, Goat, Poultry

Bird Type

Duck, Chicken, Geese, Poultry...

Litter & Bedding Type

Straw
10
Martin's Permethrin 36.8% SFR Concentrate Termiticide & Insecticide, Pint
Martin's Permethrin 36.8% SFR Concentrate Termiticide & Insecticide, Pint

Martin's Permethrin 36.8% SFR Concentrate Termiticide & Insecticide, Pint

Rated 4.7 out of 5 stars
209
$37.24 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Compatibility

4.1/5
Great

Durability

4.0/5
Great

Ease of Use

4.3/5
Great

Effectiveness

4.3/5
Great

Is this supply right for my pet?

Top Ingredient

36.8% Permethrin

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Poultry

Health Feature

Pest Control