Best Supplies for Sheep 2026: According to Reviews | Chewy

Best Supplies for Sheep

How we created this supply list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best supplies for sheep.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best supplies for sheeps.

Key supply considerations

Durability

Ease of Use

Effectiveness

Safety

Our Top Picks

1
Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb
Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb

Tough1 All-Natural Himalayan Rock Salt Block Horse Treat, 4.4-lb

Rated 4.8 out of 5 stars
1,356
$6.99 Chewy Price
($1.59/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.7/5
Excellent

Ease of Use

4.7/5
Excellent

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Safety

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredient

Himalayan Salt

Special Diet

Natural

Food Flavor

Salt, Herbs & Spices

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Goat, Llama & Alpaca...
2
Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle
Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle

Cowboy Magic Horse Detangler & Shine, 16-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
644
$27.99 Chewy Price
($1.75/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.7/5
Excellent

Ease of Use

4.8/5
Excellent

Effectiveness

4.8/5
Excellent

Safety

4.7/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Cyclomethicone, Dimethicone, Panthenol, Hydrolyzed Silk, Ethylhexy Methoxycinnamate

Farm Animal Type

Horse, Livestock, Cattle, Goat...
3
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in
Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in

Andover Healthcare CoFlex Vet Horse, Dog & Cat Bandage, Teal, 4-in

Rated 4.6 out of 5 stars
743
$1.70 Chewy Price
($1.70/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.4/5
Great

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.5/5
Great

Safety

4.4/5
Great

Is this supply right for my pet?

Material

Synthetic Fabric, Latex

Farm Animal Type

Snake, Horse, Rabbit, Livestock...

Health Feature

First Aid
4
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub
AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub

AniMed Biotin 100 Hoof Health Powder Farm Animal & Horse Supplement, 2.5-lb tub

Rated 4.7 out of 5 stars
290
$15.87 Chewy Price
($0.40/serving)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.3/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Effectiveness

4.4/5
Great

Safety

4.4/5
Great

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Biotin, d-Biotin, Roughage Products, Calcium Carbonate, and Mineral Oil

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Food Form

Supplement
5
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube
Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube

Silver Honey Rapid Wound Repair Antimicrobial Horse Ointment, 2-oz tube

Rated 4.7 out of 5 stars
255
$25.99 Chewy Price
($13.00/oz)

Our ratings

Durability

4.5/5
Great

Ease of Use

4.5/5
Great

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Safety

4.4/5
Great

Is this supply right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Purified Water, Manuka Honey, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Stearic Acid, Cetearyl Alcohol

Material

Plastic

Farm Animal Type

Horse, Rabbit, Cattle, Pig...
6
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle
Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle

Mane 'n Tail Pet Conditioner, 32-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
290
$8.99 Chewy Price
($0.29/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.5/5
Great

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Safety

4.5/5
Great

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Water/Aqua/Eau, Distearyldimonium Chloride, Stearyl Alcohol, Stearamidopropyl Dimethylamine Lactate, Cetyl Alcohol

Farm Animal Type

Horse, Livestock, Cattle, Goat...

Health Feature

Skin & Coat Health
7
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle
Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle

Absorbine Santa Fe Coat Conditioner & Sunscreen Horse Spray, 32-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
159
$15.39 Chewy Price
($0.49/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.7/5
Excellent

Ease of Use

4.8/5
Excellent

Effectiveness

4.8/5
Excellent

Safety

4.6/5
Excellent

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Water, Dimethicone, Octinoxate, Panthenol, Fragrance

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Health Feature

Sun Protection, Skin & Coat Health
8
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag
Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag

Crypto Aero Wild Forage Soy-Free, Molasses-Free Farm Animal & Horse Feed, 40-lb bag

Rated 4.6 out of 5 stars
283
$60.00 Chewy Price
($1.50/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.5/5
Great

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Safety

4.5/5
Great

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Alfalfa Hay Pellets, Timothy Hay Pellets, Chopped Mixed Hay, Rice Bran Oil, Shelled Sunflower Seeds

Special Diet

Gluten Free, Low Glycemic, No Corn No Wheat No Soy, No Artificial Colorants...

Food Flavor

Fruits & Vegetables

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Goat, Poultry...
9
DiatomaceousEarth Food Grade Flea & Tick Powder for Cats & Dogs, 5-lb bag
DiatomaceousEarth Food Grade Flea & Tick Powder for Cats & Dogs, 5-lb bag
DiatomaceousEarth Food Grade Flea & Tick Powder for Cats & Dogs, 5-lb bag

DiatomaceousEarth Food Grade Flea & Tick Powder for Cats & Dogs, 5-lb bag

Rated 4.4 out of 5 stars
1,102
$19.99 Chewy Price
($4.00/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.1/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Effectiveness

4.3/5
Great

Safety

4.3/5
Great

Is this supply right for my pet?

Breed Size

All Breeds

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredient

100% Food grade Diatomaceous Earth

Farm Animal Type

Goat, Poultry, Sheep
10
Starbar Quikstrike Fly Scatter Bait, 1-lb can
Starbar Quikstrike Fly Scatter Bait, 1-lb can
Starbar Quikstrike Fly Scatter Bait, 1-lb can
Starbar Quikstrike Fly Scatter Bait, 1-lb can
Starbar Quikstrike Fly Scatter Bait, 1-lb can

Starbar Quikstrike Fly Scatter Bait, 1-lb can

Rated 4.4 out of 5 stars
321
$14.99 Chewy Price
($14.99/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Durability

4.1/5
Great

Ease of Use

4.2/5
Great

Effectiveness

4.1/5
Great

Safety

3.9/5
Good

Is this supply right for my pet?

Top Ingredients

Active Ingredient: Dinotefuran 0.50%, Z-9 Triscosene 0.04%

Farm Animal Type

Horse, Cattle, Pig, Goat...

Health Feature

Pest Control