Best Turtle Tank Filters & Cleaners 2026: According to Reviews | Chewy

Best Filter For Turtle Tank

How we created this turtle tank filters & cleaner list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best turtle tank filters & cleaner.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best turtle tank filters & cleaners.

Key turtle tank filters & cleaner considerations

Ease of maintenance

Filtration efficiency

Noise level

Tank size compatibility

Our Top Picks

1
API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle

API Stress Coat Aquarium Water Conditioner, 16-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
804
$10.98 Chewy Price
($0.69/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.7/5
Excellent

Filtration efficiency

4.5/5
Great

Noise level

4.6/5
Excellent

Tank size compatibility

4.5/5
Great

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Aquarium Type

Saltwater, Freshwater

Fish Type

Betta, Bottom Feeder, Cichlid, Goldfish...

Health Feature

Anti-Fungal / Anti-Bacterial
2
Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle
Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle
Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle
Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle
Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle
Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle

Zoo Med Reptisafe Reptile Water Conditioner, 8.75-oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
423
$7.99 Chewy Price
($0.92/oz)

Our ratings

Ease of maintenance

4.8/5
Excellent

Filtration efficiency

4.7/5
Excellent

Noise level

4.6/5
Excellent

Tank size compatibility

4.5/5
Great

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Health Feature

Electrolyte
3
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle
Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle

Tetra AquaSafe Plus Freshwater & Marine Aquarium Water Conditioner, 33.8-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
430
$22.29 Chewy Price
($0.66/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.6/5
Excellent

Filtration efficiency

4.6/5
Excellent

Noise level

4.5/5
Great

Tank size compatibility

4.5/5
Great

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Aquarium Type

Saltwater, Freshwater

Fish Type

Marine Fish, Tropical Freshwater
4
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH
Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH

Tetrafauna ReptoFilter Cartridges Replacements, 3 Count, Medium, 90 GPH

Rated 4.8 out of 5 stars
398
$7.97 Chewy Price
($2.66/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.7/5
Excellent

Filtration efficiency

4.8/5
Excellent

Noise level

4.7/5
Excellent

Tank size compatibility

4.7/5
Excellent

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Material

Synthetic Fabric
5
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large
Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large

Zilla Reptile Terrarium Filter Replacement Cartridges, 3 count, Large

Rated 4.8 out of 5 stars
149
$8.98 Chewy Price
($3.00/ea)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.4/5
Great

Filtration efficiency

4.5/5
Great

Noise level

4.5/5
Great

Tank size compatibility

4.6/5
Excellent
6
API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle
API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle

API Tap Water Conditioner, 16-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
539
$8.48 Chewy Price
($0.53/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.7/5
Excellent

Filtration efficiency

4.6/5
Excellent

Noise level

4.2/5
Great

Tank size compatibility

4.4/5
Great

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Aquarium Type

Saltwater, Freshwater

Fish Type

Betta, Bottom Feeder, Cichlid, Goldfish...
7
SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium
SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium
SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium
SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium
SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium
SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium

SunGrow Betta Fish Indian Almond Leaves, Water Conditioner & Tank Treatment for Freshwater Aquarium

Rated 4.5 out of 5 stars
188
$6.93 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.4/5
Great

Filtration efficiency

4.4/5
Great

Noise level

4.3/5
Great

Tank size compatibility

4.3/5
Great

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Material

Plant Material

Aquarium Type

Freshwater

Fish Type

Betta, Cichlid, Goldfish, Tropical Freshwater

Health Feature

Anti-Fungal / Anti-Bacterial, Reproduction & Nursing
8
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle
DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle

DrTim's Aquatics AquaCleanse Freshwater Aquarium Cleaner, 8-fl oz bottle

Rated 4.8 out of 5 stars
25
$11.89 Chewy Price
($1.49/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.9/5
Excellent

Filtration efficiency

4.9/5
Excellent

Noise level

4.3/5
Great

Tank size compatibility

4.9/5
Excellent

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Aquarium Type

Freshwater

Fish Type

Betta, Bottom Feeder, Cichlid, Discus...
9
Exo Terra Clarity & Odor Control Moss Ball for Turtles
Exo Terra Clarity & Odor Control Moss Ball for Turtles
Exo Terra Clarity & Odor Control Moss Ball for Turtles
Exo Terra Clarity & Odor Control Moss Ball for Turtles
Exo Terra Clarity & Odor Control Moss Ball for Turtles

Exo Terra Clarity & Odor Control Moss Ball for Turtles

Rated 4.2 out of 5 stars
423
$8.99 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

3.9/5
Good

Filtration efficiency

3.9/5
Good

Noise level

4.0/5
Great

Tank size compatibility

3.9/5
Good
10
Fluker's Eco Clean Natural Waste Remover, 8-fl oz bottle
Fluker's Eco Clean Natural Waste Remover, 8-fl oz bottle
Fluker's Eco Clean Natural Waste Remover, 8-fl oz bottle

Fluker's Eco Clean Natural Waste Remover, 8-fl oz bottle

Rated 4.7 out of 5 stars
135
$10.48 Chewy Price
($1.31/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of maintenance

4.5/5
Great

Filtration efficiency

4.6/5
Excellent

Noise level

4.5/5
Great

Tank size compatibility

4.4/5
Great

Is this turtle tank filters & cleaner right for my pet?

Material

Plastic