Best Wood Cat Litters 2026: According to Reviews | Chewy

Best Wood Pellet Cat Litter

How we created this wood cat litter list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best wood cat litter.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best wood cat litters.

Key wood cat litter considerations

Odor Control

Clumping Ability

Dust Level

Absorbency

Our Top Picks

1
Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box
Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box
Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box
Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box
Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box
Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box

Catit Go Natural Pea Husk Clumping Cat Litter, Vanilla, 12.3-lb box

Rated 4.5 out of 5 stars
418
$31.02 Chewy Price
($2.53/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.4/5
Great

Clumping Ability

4.4/5
Great

Dust Level

4.2/5
Great

Absorbency

4.4/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredients

Pea Husk, Starch, corn powder, guar gum

Packaging Type

Box

Packaging Type

Box
2
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag
Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag

Okocat Original Premium Wood Clumping Cat Litter, 18.8-lb bag

Rated 4.2 out of 5 stars
2,981
$22.99 Chewy Price
($1.23/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.3/5
Great

Clumping Ability

4.2/5
Great

Dust Level

4.1/5
Great

Absorbency

4.3/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Packaging Type

Bag

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Natural, Clumping, Flushable, Odor Control...
3
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag
Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag

Chewy Made All Natural Pine Pellet Non-Clumping Wood Cat Litter (FORMERLY FRISCO), 40-lb bag

Rated 4.1 out of 5 stars
1,349
$19.99 Chewy Price
($0.50/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.1/5
Great

Clumping Ability

4.1/5
Great

Dust Level

4.0/5
Great

Absorbency

4.2/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredient

Pine

Packaging Type

Bag

Packaging Type

Bag
4
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag
Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag

Weruva Classic Fresh Scented Clumping Wood Cat Litter, 11.7-lb bag

Rated 4.4 out of 5 stars
241
$37.99 Chewy Price
($3.25/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.6/5
Excellent

Clumping Ability

4.4/5
Great

Dust Level

4.4/5
Great

Absorbency

4.6/5
Excellent

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Packaging Type

Bag

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Natural, Clumping, Odor Control, Scented
5
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag
Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag

Okocat Super Soft Clumping Wood Unscented Cat Litter, 15.8-lb bag

Rated 4.3 out of 5 stars
2,253
$23.99 Chewy Price
($1.52/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.3/5
Great

Clumping Ability

4.4/5
Great

Dust Level

4.2/5
Great

Absorbency

4.4/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Packaging Type

Bag

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Natural, Clumping, Flushable, Odor Control...
6
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag
PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag

PACO & PEPPER Poop Shield Charcoal Natural Unscented Clumping Cat Litter, 25-lb bag

Rated 4.1 out of 5 stars
169
$43.99 Chewy Price
($1.76/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.2/5
Great

Clumping Ability

4.3/5
Great

Dust Level

4.3/5
Great

Absorbency

4.2/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages

Top Ingredients

Olive Pits, Olive Oil, Charcoal

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Dust Free
7
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag
Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag

Okocat Mini Pellets Unscented Low Tracking Clumping Wood Cat Litter, 21.5-lb bag

Rated 4.1 out of 5 stars
2,154
$24.99 Chewy Price
($1.17/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.2/5
Great

Clumping Ability

4.2/5
Great

Dust Level

4.1/5
Great

Absorbency

4.1/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Packaging Type

Bag

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Natural, Clumping, Flushable, Odor Control...
8
Feline Fresh Pine Pellet Unscented Natural Low-Dust Non-Clumping Wood Cat Litter, 40-lb bag
Feline Fresh Pine Pellet Unscented Natural Low-Dust Non-Clumping Wood Cat Litter, 40-lb bag
Feline Fresh Pine Pellet Unscented Natural Low-Dust Non-Clumping Wood Cat Litter, 40-lb bag

Feline Fresh Pine Pellet Unscented Natural Low-Dust Non-Clumping Wood Cat Litter, 40-lb bag

Rated 3.9 out of 5 stars
205
$23.49 Chewy Price
($0.59/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

3.9/5
Good

Clumping Ability

3.9/5
Good

Dust Level

3.8/5
Good

Absorbency

3.9/5
Good

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages

Top Ingredient

Pine

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Non-Clumping
9
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag
Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag

Catfidence Organic Bamboo Unscented Non-Clumping Bamboo Cat Litter, 7-lb bag

Rated 3.6 out of 5 stars
109
$17.99 Chewy Price
($2.57/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.3/5
Great

Clumping Ability

4.1/5
Great

Dust Level

3.9/5
Good

Absorbency

4.2/5
Great

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages, Adult

Top Ingredient

Bamboo

Packaging Type

Bag

Packaging Type

Bag
10
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag
Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag

Magicoco Maximum Odor Defense Coconut Clumping Cat Litter, 5-lb bag

Rated 4.3 out of 5 stars
22
$17.99 Chewy Price
($3.60/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Odor Control

4.5/5
Great

Clumping Ability

4.5/5
Great

Dust Level

4.5/5
Great

Absorbency

4.6/5
Excellent

Is this wood cat litter right for my pet?

Lifestage

All Lifestages

Top Ingredients

Coconut Coir, Coffee Grounds, Starch

Packaging Type

Bag

Litter Feature

Flushable