Best Chicken Coop Deodorizers & Cleaners 2026: According to Reviews | Chewy

Best Chicken Coop Deodorizer

How we created this chicken coop deodorizers & cleaner list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best chicken coop deodorizers & cleaner.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best chicken coop deodorizers & cleaners.

Key chicken coop deodorizers & cleaner considerations

Ease of Use

Effectiveness

Long-lasting

Natural Ingredients

Our Top Picks

1
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag
Eaton Pet & Pasture Roost Refresh Hemp & Herb Blend Odor Eliminator Pest Control Chicken Bedding, 5-lb bag

Our ratings

Ease of Use

4.8/5
Excellent

Effectiveness

4.8/5
Excellent

Long-lasting

4.9/5
Excellent

Natural Ingredients

4.9/5
Excellent

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Material

Hemp

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Cleaner Type

Deodorizer
2
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder

Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder

Rated 4.7 out of 5 stars
141
$10.99 Chewy Price

Our ratings

Ease of Use

4.7/5
Excellent

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Long-lasting

4.6/5
Excellent

Natural Ingredients

4.6/5
Excellent

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

7-lb
3
Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb
Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb
Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb

Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb

Rated 4.4 out of 5 stars
273
$47.99 Chewy Price
($1.60/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of Use

4.5/5
Great

Effectiveness

4.4/5
Great

Long-lasting

4.2/5
Great

Natural Ingredients

4.4/5
Great

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Material

Coated Metal, Metal

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

30 pounds
4
Farm Innovators Heated Poultry Drinker, 2-gal
Farm Innovators Heated Poultry Drinker, 2-gal
Farm Innovators Heated Poultry Drinker, 2-gal
Farm Innovators Heated Poultry Drinker, 2-gal

Farm Innovators Heated Poultry Drinker, 2-gal

Rated 4.5 out of 5 stars
358
$42.99 Chewy Price
($21.50/gl)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of Use

4.4/5
Great

Effectiveness

4.2/5
Great

Long-lasting

4.4/5
Great

Natural Ingredients

4.3/5
Great

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Bowl & Storage Feature

Heated
5
Sweet PDZ Chicken Coop Refresher, 10-lb
Sweet PDZ Chicken Coop Refresher, 10-lb
Sweet PDZ Chicken Coop Refresher, 10-lb
Sweet PDZ Chicken Coop Refresher, 10-lb
Sweet PDZ Chicken Coop Refresher, 10-lb

Sweet PDZ Chicken Coop Refresher, 10-lb

Rated 4.6 out of 5 stars
294
$24.95 Chewy Price
($2.50/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of Use

4.5/5
Great

Effectiveness

4.5/5
Great

Long-lasting

4.2/5
Great

Natural Ingredients

4.4/5
Great

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Top Ingredient

Clinoptilolite

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Cleaner Type

Deodorizer
6
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag
Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag

Manna Pro Coop-N-Compost Odor Neutralizer, 28-oz bag

Rated 4.5 out of 5 stars
55
$9.96 Chewy Price
($0.36/oz)

Our ratings

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Long-lasting

4.5/5
Great

Natural Ingredients

4.7/5
Excellent

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Top Ingredient

Zeolite

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Health Feature

Respiratory Care
7
GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle
GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle
GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle
GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle
GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle
GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle

GoodEgg Egg Wash, 12-fl oz bottle

Rated 4.7 out of 5 stars
55
$15.00 Chewy Price
($1.25/fl oz)

Our ratings

Ease of Use

4.5/5
Great

Effectiveness

4.6/5
Excellent

Long-lasting

4.5/5
Great

Natural Ingredients

4.6/5
Excellent

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Top Ingredients

Water, Natural Enzymes from Plants, Trace Minerals, and Water Enhancing Agents

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Duck, Chicken, Geese, Poultry...
8
Standlee The Chicken Chick Sweet Coop Odor Absorbent, 5-lb bag
Standlee The Chicken Chick Sweet Coop Odor Absorbent, 5-lb bag

Standlee The Chicken Chick Sweet Coop Odor Absorbent, 5-lb bag

Rated 4.5 out of 5 stars
100
$21.49 Chewy Price
($4.30/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Effectiveness

4.5/5
Great

Long-lasting

4.3/5
Great

Natural Ingredients

4.6/5
Excellent

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Top Ingredient

Clinoptilolite (Zeolite) Granules

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Cleaner Type

Deodorizer
9
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count
Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count

Good Salt Pet Barn & Coop Cleaner Spray, 32-fl oz bottle, 1 count

Rated 4.6 out of 5 stars
37
$14.99 Chewy Price
($0.47/fl oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of Use

4.8/5
Excellent

Effectiveness

4.7/5
Excellent

Long-lasting

4.6/5
Excellent

Natural Ingredients

4.8/5
Excellent

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Top Ingredients

Hypochlorous Acid 0.025%, Electrolyzed Oxygenated Water 99.975%

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Cleaner Type

Stain Remover
10
Happy Hen Treats Chicken Square Treat Basket
Happy Hen Treats Chicken Square Treat Basket

Happy Hen Treats Chicken Square Treat Basket

Rated 4.6 out of 5 stars
121
$5.99 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Ease of Use

4.3/5
Great

Effectiveness

4.2/5
Great

Long-lasting

4.4/5
Great

Natural Ingredients

4.2/5
Great

Is this chicken coop deodorizers & cleaner right for my pet?

Material

Vinyl / PVC, Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

1 treat square or suet cake