Best Chicken Feeders 2026: According to Reviews | Chewy

A dependable chicken feeder reduces waste and protects chicken feed from contamination and moisture. Choosing the best chicken feeder means balancing convenience with durability, especially in outdoor setups. A well-designed unit provides enough capacity to feed your flock, resistance from pests, and structural integriy.

Our Top Picks

How we created this chicken feeder list

We leveraged input from our veterinarians and artificial intelligence to identify key considerations to help you find the best chicken feeder.
We scanned thousands of customer reviews and ratings and scored each product based on its performance against each of the key considerations. We then considered how popular a product is with Chewy customers and combined that with its key consideration scores to create the list of the best chicken feeders.

Key chicken feeder considerations

Capacity

Durability

Ease of Use

Pest Resistance

1
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder
Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder

Harris Farms Free Range Hanging Poultry Feeder

Rated 4.7 out of 5 stars
141
$10.99 Chewy Price

Our ratings

Capacity

4.7/5
Excellent

Durability

4.6/5
Excellent

Ease of Use

4.7/5
Excellent

Pest Resistance

4.7/5
Excellent

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

7-lb
2
Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb
Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb
Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb

Little Giant Hanging Metal Poultry Feeder, 30-lb

Rated 4.4 out of 5 stars
273
$47.99 Chewy Price
($1.60/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.3/5
Great

Durability

4.3/5
Great

Ease of Use

4.5/5
Great

Pest Resistance

4.4/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Coated Metal, Metal

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

30 pounds
3
Lixit Poultry Feeder & Waterer, 128-oz
Lixit Poultry Feeder & Waterer, 128-oz

Lixit Poultry Feeder & Waterer, 128-oz

Rated 4.4 out of 5 stars
168
$18.99 Chewy Price
($0.15/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.0/5
Great

Durability

4.3/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Pest Resistance

4.5/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Duck, Chicken

Capacity (Max)

128-oz
4
OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs
OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs
OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs
OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs
OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs
OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs

OverEZ Poultry Feeder, 50-lbs

Rated 4.4 out of 5 stars
90
$79.99 Chewy Price
($1.60/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.4/5
Great

Durability

4.1/5
Great

Ease of Use

4.3/5
Great

Pest Resistance

4.4/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken
5
Happy Hen Treats Chicken Square Treat Basket
Happy Hen Treats Chicken Square Treat Basket

Happy Hen Treats Chicken Square Treat Basket

Rated 4.6 out of 5 stars
121
$5.99 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.0/5
Great

Durability

4.3/5
Great

Ease of Use

4.3/5
Great

Pest Resistance

3.9/5
Good

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Vinyl / PVC, Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

1 treat square or suet cake
6
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz
My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz

My Favorite Chicken Coop Cup Poultry Feeder, 27-oz

Rated 4.6 out of 5 stars
61
$8.99 Chewy Price
($0.34/oz)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.2/5
Great

Durability

4.2/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Pest Resistance

4.5/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Bowl & Storage Feature

Outdoor, BPA-Free, Elevated
7
Little Giant Dome Poultry Feeder, 45-lb
Little Giant Dome Poultry Feeder, 45-lb

Little Giant Dome Poultry Feeder, 45-lb

Rated 4.4 out of 5 stars
171
$69.99 Chewy Price
($1.56/lb)
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.3/5
Great

Durability

4.2/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Pest Resistance

4.2/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken

Capacity (Max)

45 pounds
8
Little Giant Reel-Top Poultry Range Feeder, 36-in
Little Giant Reel-Top Poultry Range Feeder, 36-in

Little Giant Reel-Top Poultry Range Feeder, 36-in

Rated 4.5 out of 5 stars
133
$19.99 Chewy Price
Promo, New Customers Only: Spend $49+, get $25 eGift Card

Our ratings

Capacity

4.4/5
Great

Durability

4.3/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Pest Resistance

4.5/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Steel, Metal

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken
9
Pecking Order Poultry Feeder

Pecking Order Poultry Feeder

Rated 4.3 out of 5 stars
45
$22.99 Chewy Price

Our ratings

Capacity

4.7/5
Excellent

Durability

4.4/5
Great

Ease of Use

4.4/5
Great

Pest Resistance

4.6/5
Excellent

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Plastic

Farm Animal Type

Poultry

Bird Type

Chicken
10
Rugged Ranch Sheep & Goat Basket Feeder
Rugged Ranch Sheep & Goat Basket Feeder
Rugged Ranch Sheep & Goat Basket Feeder

Rugged Ranch Sheep & Goat Basket Feeder

Rated 4.5 out of 5 stars
47
$49.95 Chewy Price

Our ratings

Capacity

4.3/5
Great

Durability

4.2/5
Great

Ease of Use

4.6/5
Excellent

Pest Resistance

4.3/5
Great

Is this chicken feeder right for my pet?

Material

Steel, Metal

Farm Animal Type

Goat, Llama & Alpaca, Sheep

Frequently Asked Questions about Chicken Feeders

What feeder features help keep feed dry and clean in outdoor setups?

Outdoor setups benefit from weather protection and limited access that cuts down on mess. Choose a feeder with a secure lid and covered feed areas to shield grain from rain and reduce contamination. Hanging or elevated placement keeps feed off damp ground, and sturdy, easy-clean materials make routine sanitizing quicker.

When is a chick-specific feeder a better choice than a standard chicken feeder?

For newly hatched and young birds, shallow, low-profile feeders sized for small beaks are easier and safer to use. Compact feeder and fountain combos fit well in brooder spaces and support frequent checks while birds are growing. As the flock matures and intake rises, moving to larger capacity or hanging styles helps reduce refills and manage waste.